vote counting
Vote counting for Kerala, Tamil Nadu and Puducherry Assembly elections to begin today, May 19. Picture: Polling officials count votes inside a counting centre in Jammu May 16, 2014.Reuters

UPDATE: 7:40 p.m. IST —

LDF UDF BJP+ Others
91 48 1 1

Anik Akkara won the Wadakkanchery seat by 43 votes.

7:30 p.m IST.: After clearing the technical glitch with the voting machine, the counting in Wadakkanchery began at 7:30 p.m.

4: 30 p.m. IST: Although UDF's Anil Akkara is leading in Wadakkanchery by merely 3 votes, the election commision is yet to declare the result as there is tachnical glitch with the voting machine.

Also read: Kerala Assembly Elections 2016 result wrap up

Winners' List

Thiruvananthapuram — V.S. Sivakumar (UDF) won by 10905 votes
Nemom — O Rajagopal (BJP) won 8671 votes
Vattiyoorkavu — K. Muraleedharan (UDF) won by 7622 votes
Kovalam — Adv. M. Vincent (UDF) won by 2615 votes
Chirayinkeezhu — V. Sasi (LDF) won by 14322 votes
Aruvikkara — K.S. Sabarinadhan (UDF) won by 21314 votes
Parassala — C.K. Harindran (LDF) won by 18566 votes
Varkala — Adv. V. Joy (LDF) won by 2386 votes
Vamanapuram — Adv. D.K. Murali (LDF) won by 9596 votes
Attingal — Adv. B. Satyan (LDF) won by 40383 votes
Kazhakoottam — Kadakampalli Surendran (LDF) won by 7347 votes
Neyyatinkara — K. Ansalan (LDF) won by 9314 votes
Nedumangad — C. Divakaran (LDF) won by 3621 votes
Kattakkada — I.B. Satheesh (LDF) won by 849 votes

** Winners' name in red colour

Kottayam

Assembly seats LDF UDF BJP+ Others
Kottayam Adv. Reji Sakhariya Thiruvanchoor Radhakrishnan Adv. M.S. Karunakaran --
Palai Mani C Kappan KM Mani N. Hari
Kaduthuruthy Skaria Thomas Adv. Mons Joseph Stephen Chazikadan --
Vaikom C.K. Asha Adv. A. Saneesh Kumar -- --
Ettumanoor Suresh Kurup Thomas Chazhikadan -- --
Puthupally Jaick C. Thomas Oommen Chandy -- --
Changanassery Dr. K.C. Joseph C.F. Thomas -- --
Kanjirappally Adv. V.B. Binu Dr. N. Jayaraj V.N. Manoj --
Poonjar -- -- -- P.C. George
      Ernakulam
Assembly seats LDF UDF BJP+ Others
Perumbavoor Saju Paul Eldhose Kunnappilly E.S. Biju --
Angamaly -- Roji M. John -- --
Aluva Adv. V. Saleem Anwar Sadath Latha Gangadharan --
Kalamassery A.M. Yousaf V.K. Ebrahim Kunhu -- --
Paravur Sarada Mohan V.D. Satheesan --
Vypin S. Sarma K.R. Subhash -- --
Kochi K.J. Maxi Dominic Presentation Praveen Dhamodara Prabhu --
Thripunithura Adv. M. Swaraj K. Babu Prof. Thuravoor Viswambaran --
Ernakulam M. Anil Kumar Hibi Eden N.K. Mohandas --
Thrikkakara Dr. Sebastian Paul Adv. P.T. Thomas S. Saji --
Kunnathunad Adv. Shiji Shivaji V.P. Sajeendran -- --
Piravom M.J. Jacob Anoop Jacob -- --
Muvattupuzha Eldho Abraham Joseph Vazhakkan Adv. P.J. Thomas --
Kothamangalam Antony John TU Kuruvila P.C. Cyriac --

Thiruvanathapuram

Assembly seats LDF UDF BJP+ Others
Trivandrum Adv. Antony Raju V.S. Sivakumar S. Sreesanth Dr. Biju Ramesh
Varkala Adv. V. Joy Varkala Kahar -- --
Attingal Adv. B. Satyan -- Raji Prasad --
Chirayinkeezhu V. Sasi K.S. Ajithkumar Dr. P.P. Vava --
Nedumangad C. Divakaran Palode Ravi Adv. V.V. Rajesh --
Vamanapuram Adv. D.K. Murali Adv. T. Sarathchandraprasad -- --
Kazhakoottam Kadakampalli Surendran M.A. Vaheed V. Muraleedharan --
Vattiyoorkavu Dr. T.N. Seema K. Muraleedharan Kummanam Rajasekharan --
Nemom V. Sivankutty -- O. Rajagopal --
Aruvikkara Adv. A.A. Rasheed K.S. Sabarinadhan Rajasenan --
Parassala C.K. Harindran A.T. George Karamana Jayan --
Kattakada I.B. Satheesh N. Shakthan P.K. Krishnadas
Kovalam Jameela Prakasam (JDS) Adv. M. Vincent -- --
Neyyattinkara K. Ansalan R. Selvaraj Punchakkari Surendran --

Kollam

  • Kollam — M. Mukesh (LDF) won by 17241 votes
  • Karunagappally — R. Ramachandran (LDF) won by 1759 votes
  • Chavara — N. Vijayan Pillai (LDF) won by 6189 votes
  • Chadayamangalam — Mullakkara Ratnakaran (LDF) won by 21928 votes
  • Kunnathur —Kovoor Kunjumon (LDF) won by 20529 votes
  • Pathanapuram — K.B. Ganesh Kumar (LDF) won by 24562 votes
  • Chathannoor — G.S. Jayalal (LDF) won by 34407 votes
  • Eravipuram — M. Noushad (LDF) won by 28803 votes
  • Punalur — Adv. K. Raju (LDF) won by 33582 votes
  • Kundara — J. Mercy Kutty Amma (LDF) won by 30460 votes
  • Kottarakkara — Adv. P. Aisha Potty (LDF) won by 42632 votes

Idukki

  • Devikulam — S. Rajendran (LDF) won by 5782 votes
  • Peermade — E.S. Bijimol (LDF) won by 314 votes
  • Idukki — Roshy Augustine (UDF) won by 9333 votes
  • Udumbanchola — M.M. Mani (LDF) won by 1109 votes
  • Thodupuzha — P.J. Joseph (UDF) won by 45587 votes

Pathanamthitta

  • Thiruvalla — Adv. Mathew T. Thomas (LDF) won by 8242 votes
  • Aranmula — Veena George (LDF) won by 7646 votes
  • Ranni — Raju Abraham (LDF) won by 14596 votes
  • Adoor — Chittayam Gopakumar (LDF) won by 25460 votes
  • Konni — Adoor Prakash (UDF) won by 20471 votes

Alappuzha

  • Aroor — A.M. Ariff (LDF) won by 38519 votes
  • Cherthala — P. Thilothaman (LDF) won by 7196 votes
  • Alappuzha — Dr. T.M. Thomas Issac won by 31032 votes
  • Ambalapuzha — G. Sudhakaran (LDF) won by 22621 votes
  • Kuttanad — Thomas Chandy (LDF) won by 4891 votes
  • Haripad — Ramesh Chennithala (UDF) won by 18621 votes
  • Kayamkulam — Adv. U. Prathibha Hari (LDF) won by 11857 votes
  • Mavelikkara — R. Rajesh (LDF) won by 31542 votes
  • Chengannur — Adv. K.K. Ramachandran Nair (LDF) won by 7983 votes

Thrissur

  • Thrissur — V.S. Sunilkumar (LDF) won by 6987 votes
  • Nattika — Geetha Gopi (LDF) won by 26777 votes
  • Kaipamangalam — E.T. Tyson (LDF) won by 33440 votes
  • Manalur — Murali Perunelli (LDF) won by 19325 votes
  • Puthukkad — Prof. C. Raveendranath (LDF) won by 38478 votes
  • Nenmara — K. Babu (LDF) won by 7544 votes
  • Chelakkara — U.R. Pradeep (LDF) won by 10200 votes
  • Kunnamkulam — A.C. Moideen (LDF) won by 7782 votes
  • Guruvayoor — K.V. Abdul Khader (LDF) won by 15098 votes
  • Irinjalakuda — Prof. K.U. Arunan (LDF) won by 2711 votes
  • Kodungallur — V.R. Sunil Kumar (LDF) won by 22791 votes
  • Alathur — K.D. Prasenan (LDF) won by 36060 votes
  • Ollur — Adv. K. Rajan (LDF) won by 13248 votes
  • Chalakudy — B.D. Devassy (LDF) won by 26648 votes
  • Wadakkanchery — Anil Akkara (UDF) won by 43 votes

Palakkad

  • Palakkad — Shafi Parambil (UDF) won by 17483 votes
  • Malampuzha — V.S. Achuthanandan (UDF) won by 27142 votes
  • Pattambi — Muhammed Muhassin (LDF) won by 7404 votes
  • Ottapalam — P. Unni (LDF) won by 16088 votes
  • Mannarkkad — Adv. N. Samsudheen (UDF) won by 12325 votes
  • Thrithala — V.T. Balram (UDF) won by 10547 votes
  • Shoranur — P.K. Sasi (LDF) won by 24547 votes
  • Chittur — K. Krishnankutty (LDF) won by 7285 votes
  • Alathur — K.D. Prasenan (LDF) won by 36060 votes
  • Kongad — K.V. Vijayadas (LDF) won by 13271 votes
  • Tarur — A.K. Balan won by 23068 votes
  • Nenmara — K. Babu won by 7544 votes

Malappuram

  • Kondotty — T.V. Ibrahim (UDF) won by 10654 votes
  • Eranad — P.K. Basheer (UDF) Won by 12893 votes
  • Wandoor — A.P. Anil Kumar (UDF) won by 23864 votes
  • Nilambur — P.V. Anvar (LDF) won by 11504 votes
  • Manjeri — Adv. M. Ummer (UDF) won by 19616 votes
  • Malappuram — P. Ubaidullah won by 35672 votes
  • Vengara — P.K. Kunhalikutty won by 38057 votes
  • Tirur — C. Mammootty (UDF) won by 7061 votes
  • Perinthalmanna — Manjalamkuzhi Ali (UDF) Won by 579 votes
  • Mankada — T.A. Ahammed Kabeer (UDF) won by 1508 votes
  • Vallikkunnu — P. Abdul Hameed Master (UDF)  won by 12610 votes
  • Tirurangadi — P.K. Abdu Rabb (UDF) won by 6043 votes
  • Kottakal — Abid Hussain Thangal (UDF) won by 15042 votes
  • Tanur V. Abdurahman (LDF) won by 4918 votes
  • Kottakkal Abid Hussain Thangal (UDF) won by 15042 votes
  • Ponnani — P. Sreerama Krishnan (LDF) won by 15640 votes

Kozhikode

  • Vadakara — C.K. Nanu (LDF) won by 9511 votes
  • Kuttiadi — Parakkal Abdulla (UDF)won by 1157 votes
  • Nadapuram — E.K. Vijayan (LDF) won by 4759 votes
  • Quilandy — K. Dasan (LDF) won by 13369 votes
  • Perambra T.P. Ramakrishnan (LDF) won by 4101 votes
  • Balusseri — Purushan Kadalundi (LDF) won by 15464 votes
  • Elathur — A.K. Saseendran (LDF) won by 29057 votes
  • Kozhikode North — A. Pradeep Kumar (LDF) won by 27823 votes
  • Kozhikode South — Dr. M.K. Muneer (UDF) won by 6327 votes
  • Beypore — V.K.C. Mammad Koya (LDF) won by 14363 votes
  • Kunnamangalam — Adv. P.T.A. Rahim (LDF) won by 11205 votes
  • Koduvally — Karat Razak (LDF) won by 573 votes
  • Thiruvambady — George M. Thomas (LDF) won by 3008 votes

Wayanad

  • Mananthavady — O.R. Kelu (LDF) won by 1307 votes
  • Sulthanbathery — I.C. Balakrishnan (UDF) won by 11198 votes
  • Kalpetta — C.K. Sasindran (LDF) won by 13083 votes

Kannur

  • Payyannur — C. Krishnan (LDF) won by 40263 votes
  • Kalliasseri — T.V. Rajesh (LDF) won by 42891 votes
  • Taliparamba — James Mathew (LDF) won by 40617 votes
  • Irkkur — K.C. Joseph (UDF) won by 9647 votes
  • Azhikode — K.M. Shaji (UDF) won by 2284 votes
  • Kannur — Ramachandran Kadannappally (LDF) won by 1196 votes
  • Dharmadam — Pinarayi Vijayan (LDF) won by 36905 votes
  • Thalassery — Adv. A.N. Shamseer (LDF) won by 34117 votes
  • Mattannur — E.P. Jayarajan (LDF) won by 43381 votes
  • Kuthuparamba — K.K. Shilaja (LDF) won by 12291 votes
  • Peravoor — Adv. Sunny Joseph (UDF) won by 7989 votes

--
Kasargod

  • Manjeshwar — P.B. Abdul Razak (UDF) won by 89 votes
  • Kasaragod — N.A. Nellikunnu (UDF) won by 8607 votes
  • Udma — K. Kunhiraman (LDF) won by 3832 votes
  • Kanhangad — E. Chandrasekharan (LDF) won by 26011 votes
  • Trikaripur — M. Rajagopal (LDF) won by 16418 votes

Original Story

8:00 a.m.: Vote counting begins in Kerala. The results of postal votes will be out within 10 minutes.

The counting of the votes for the Kerala Assembly elections will begin around 8 a.m. and could be over by 3 p.m. on Thursday, May 19. Assembly elections were also held in West Bengal, Assam, Tamil Nadu and Puducherry over the past two months.

According to the Press Trust of India, the trends of the results would start to show by noon on Thursday. The counting of votes from Electronic Voting Machines (EVMs) would begin half an hour after the postal ballots counting is over, the Election Commission has said.

Although the result would finally be out by Thursday evening, the exit polls have predicted a victory for the Left Democratic Front (LDF) in Kerala. The election in the state for 140 assembly seats was held on May 16 and recorded 77.35 percent voter turnout, the New Indian Express reported.

According to the exit polls, the Congress-led UDF coalition has been projected to get 43-70 seats, while the LDF is seen winning 69-94 seats. The average of the polls shows 79 seats for LDF and 57 for UDF, while the BJP gets only three seats.

Key candidates

Key players in the Kerala Assembly elections are the Congress' Oommen Chandy (Puthupally), the CPI(M)'s VS Achuthanandan (Malampuzha), KM Mani (Palai) and PK Kunhalikutty (Vengara), the BJP's O Rajagopal (Nemom), cricketer Sreesanth (Thiruvananthapuram), PC George (Poonjar), Pinarayi Vijayan (Dharmadom), actors KB Ganesh Kumar, Jagadeesh, Bheeman Raghu (Pathanapuram), journalists MV Nikesh Kumar (Azhikode), Veena George (Aranmula), actor Mukesh (Kollam) and CK Janu (Sulthan Bethery).